Bagaż podręczny do samolotu – o czym pamiętać?

2017-09-21
Bagaż podręczny do samolotu – o czym pamiętać?

Podróżowanie samolotami jest w dzisiejszych czasach niezwykle popularne i wygodne. Niewielkim kosztem, w zaledwie kilka godzin możemy przenieść się na odległy kraniec kontynentu. Musimy jednak dostosować się do zasad i regulaminów panujących na pokładzie. Jedną ze ściśle określonych restrykcji podczas powietrznych wojaży będzie kwestia bagażu podręcznego. O czym należy pamiętać szykując się na podróż liniami lotniczymi?

Rozmiar bagażu

Waga i wymiary walizki to podstawowa sprawa, kiedy mamy zamiar skorzystać z samolotu jako środka transportu. Nie możemy przekroczyć zalecanych parametrów, o ile nie chcemy płacić za nadbagaż. W zależności od linii lotniczych wymiary te mogą być różne, dlatego przed spakowaniem się najlepiej zasięgnąć informacji u źródła. Podczas dokonywania pomiarów warto też pamiętać, że liczą się również wystające elementy naszej walizki – nóżki, kółka oraz uchwyty. Pewnym ułatwieniem będzie fakt, że niektórzy producenci wprowadzają specjalnie zaprojektowane modele, które mieszczą się w standardach większości linii lotniczych, czyli tzw. walizki kabinowe. Jeśli zaś chodzi o ciężar bagażu, jego pomiar wykonamy już na lotnisku bądź przy pomocy wagi podróżnej.. Przykładem mogą być walizki ochnik do kabin samolotu

Waga-podrozna-PUCCINI-WB04-czarna-elektroniczna-7615_2
Mala-walizka-MINI-VIP-COLLECTION-V25-3S-220-czarna-11591_3

Funkcjonalność walizki

Walizki różnią się między sobą nie tylko kolorem i wzornictwem, ale również cechami, które mogą być kluczowe dla naszego komfortu. Powinniśmy się zastanowić nad tym jaki rodzaj walizki będzie w naszym przypadku najbardziej praktyczny. Do wyboru mamy obudowę twardą bądź miękką. Ta pierwsza jest wprawdzie mniej elastyczna, ale z drugiej strony bezpieczniejsza do przewozu cennych i delikatnych przedmiotów, gdyż gruba, sztywna obudowa uchroni je przed ewentualnym zgnieceniem w luku bagażowym. Druga opcja będzie z kolei doskonała dla osób, które w bagażu przewożą głównie rzeczy codziennego użytku (ubrania, obuwie). Poza tym miękkie walizki są często wyposażone w dodatkowe, boczne kieszonki i schowki, co zwiększa ich pojemność. Zwróćmy też uwagę na detale, zapewniające komfortowy transport walizki – kółka i uchwyty. Łatwiej manewrować walizką na czterech obrotowych kółkach (szczególnie, gdy jest bardzo ciężka), ale do niewielkiego bagażu wystarczą nam dwa. Jeśli zaś chodzi o uchwyty powinny być one na tyle długie, abyśmy nie musieli zbytnio schylać się do walizki podczas jej ciągnięcia.

Srednia-walizka-AMERICAN-TOURISTER-85a-Bon-Air-turkusowa-9129_6
Srednia-walizka-PUCCINI-EM-50308-Latina-granatowa-8832_8

Zabezpieczenia

Decydując się na walizkę powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenia, które posiada. W wielu modelach stanowi je kłódka bądź szyfr, ale w przypadku podróży samolotem powinniśmy zapomnieć o takich rozwiązaniach. Kontrola celna czasem musi sprawdzić zawartość bagażu, dlatego w niektórych przypadkach może ono ulec zniszczeniu. Zupełnie inaczej jest w przypadku nowoczesnego zamku TSA. Dostęp do niego mają tylko służby celne, które bez problemu będą mogły go otworzyć, a my pozostaniemy spokojni o to, że niepożądane osoby staną się właścicielami naszego osobistego mienia. Jeżeli wcześniej upatrzony model nie posiada akurat tego zabezpieczenia, możemy na własną rękę zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowany pas albo kłódkę, wyposażone w zamek szyfrowy z systemem TSA.

Klodka-szyfrowa-PUCCINI-TSA-335-czarna-10781_1
Pas-do-walizki-z-zamkiem-szyfrowym-TSA-TRAVEL-BLUE-043-4-fioletowy-6599_2
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel