Co warto wiedzieć o pakowaniu bagażu podręcznego – poradnik

2019-05-31
Co warto wiedzieć o pakowaniu bagażu podręcznego – poradnikWybierając się na zagraniczne wakacje można obniżyć cenę przelotu, rezygnując z bagażu rejestrowanego. Dotyczy to głównie tanich linii lotniczych, w których za kolejną walizkę trzeba dodatkowo zapłacić i to niestety niemało. Najlepiej jest więc zapakować wszystkie rzeczy do bagażu podręcznego. Jednak i tutaj nie można przesadzić z rozmiarem walizki ani jej wagą. Nie wszystko też można zapakować do bagażu podręcznego. Poniżej krótki poradnik, który okaże się pomocny podczas pakowania walizki.

Standardowe wymiary bagażu podręcznego

Wszystkie najpopularniejsze w Polsce linie lotnicze posiadają ograniczenia co do wielkości bagażu podręcznego, jak i jego maksymalnej wagi. Najczęściej wynoszą one ok. 55x40x23 cm, a maksymalna waga waha się w przedziale 8-12 kg. Jednak przed wylotem należy dokładne wartości sprawdzić w regulaminie konkretnego przewoźnika. Nie należy się także sugerować wartościami podawanymi w internecie przez innych podróżnych, gdyż wymiary te mogą się w każdej chwili zmienić. Jeżeli nie dopilnujesz, aby Twoja walizka kabinowa mieściła się w limicie rozmiarowym i wagowym danej firmy, to przyjdzie Ci dopłacić za nadbagaż, który niejednokrotnie będzie Cię kosztować więcej niż nadanie dodatkowego bagażu rejestrowanego.

Do jakiej walizki najlepiej spakować bagaż podręczny?

Kluczową sprawą podczas przygotowywania się do spakowania bagażu podręcznego jest wybór odpowiedniej walizki. Musi ona posiadać odpowiednie rozmiary, a także powinna być dość lekka. Najlepiej, aby posiadała wygodne kółeczka, które pomogą podczas transportu bagażu, a także regulowaną rączkę zwiększającą komfort jej użytkowania. Nie należy jednak popadać w skrajność i wybierać bardzo lekkich walizek, wykonanych z materiałów o wątpliwej jakości.

Przelot samolotem to nie wszystko, nie zapominajmy o wnętrzu walizki. Modele wyposażone w pasy pozwolą przypiąć zawartość, dzięki czemu ubrania nie będą się przesuwać się po jej wnętrzu i nadmiernie gnieść. Natomiast dodatkowe kieszonki pomogą wygodnie posegregować spakowany bagaż.

Walizki kabinowe, które świetnie się sprawdzą do spakowania bagażu podręcznego

Poszukiwanie idealnej walizki to niełatwe zadanie. Trzeba znaleźć model nie tylko w odpowiednich rozmiarach, wadze oraz z udogodnieniami, ale także taki, który będzie się dobrze prezentować. Poniżej prezentujemy przykładowe walizki łączące wszystkie te cechy.

Mała walizka AMERICAN TOURISTER 76A Pasadena czarna

Walizka została wykonana z bardzo trwałego i odpornego na uszkodzenia polikarbonatu. Posiada cztery kółeczka i teleskopowo wysuwaną rączkę. Jej zaletą jest także uchwyt zlokalizowany na bocznej ściance, co ułatwi przenoszenie walizki np. po schodach lub kamienistych drogach. Wewnątrz znajduje się kieszeń zapinana na zamek oraz pasy zapobiegające przesuwaniu się zawartości.

Mala-walizka-AMERICAN-TOURISTER-76A-Pasadena-czarna-16065_6

Mała walizka AMERICAN TOURISTER 26G Herolite granatowa

To niezwykle lekka walizka, która waży zaledwie 1,6 kg, o wymiarach 55x40x20cm. Posiada cztery kółeczka oraz wysuwaną rączkę z blokadą. Dodatkowo zarówno na górnej, jak i bocznej części walizki znajduje się miękki uchwyt, który w razie konieczności ułatwi jej przenoszenie. Z przodu walizki umieszczone zostały dwie kieszonki zapinane na zamek. W głównej komorze znajdują się pasy do przypięcia garderoby, a po wewnętrznej stronie klapy - siateczkowa kieszonka zapinana na zamek.

Mala-walizka-AMERICAN-TOURISTER-26G-Herolite-granatowa-10276_3

Mała walizka PUCCINI PC017 New York bordowa

Bordowa walizka Puccini posiada cztery podwójne, wygodne kółeczka, które są niezwykle zwrotne. Natomiast wysuwana rączka i dodatkowy uchwyt na górnej powierzchni pozwolą na wygodny transport bagażu. W środku znajdują się pasy utrzymujące zawartość na miejscu, a na klapie — dodatkowa przegródka.

Mala-walizka-PUCCINI-PC017-New-York-bordowa-9415_6

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

To co można zapakować do bagażu podręcznego, a czego nie, zależy zarówno od linii lotniczych, jak i od kraju, do którego się udajemy. Do bagażu podręcznego możemy zapakować płyny tylko w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml i takich pojemniczków możemy mieć maksymalnie dziesięć. Należy pamiętać, że ograniczenia te dotyczą wszystkich płynów, do tego wliczane są m.in kremy do ciała, pasty do zębów, żele pod prysznic czy szampony, szminki, płynne jedzenie, a w przypadku niektórych przewoźników - nawet konserwy. Wszystkie pojemniczki powinny znajdować się w przeźroczystej kosmetyczce o wymiarach nie większych niż 20x20 cm. Najlepiej mieć ją na wierzchu walizki, gdyż podczas kontroli na lotnisku trzeba będzie ją wyjąć. Niektórzy przewoźnicy pozwalają na zapakowanie do bagażu podręcznego większej ilości mleka dla dziecka, ale najczęściej rodzic zostanie poproszony o skosztowanie go. Limity dotyczące płynów nie dotyczą najczęściej tych zakupionych w strefie wolnocłowej.

Telefon oraz laptop lub inne urządzenia elektroniczne - jeżeli się zdecydujesz zabrać je ze sobą w podróż - podobnie jak kosmetyczkę umieść na wierzchu, gdyż wszystkie sprzęty także należy wyjąć podczas kontroli bagażu. Najczęściej elektronikę można przewozić dowolnie, chyba że wybierasz się do kraju, którego przepisy celne mówią inaczej. Chciałbyś przywieźć do domu alkohol z miejsca, w którym spędziłeś wakacje? Podróżując wyłącznie z bagażem podręcznym, będzie to trudne, gdyż podlega on tym samym przepisom, co przewożone płyny. Jeżeli koniecznie chcesz kupić regionalny alkohol, to zrób to w strefie wolnocłowej. W tym wypadku ograniczenia ustalają państwa. Przykładowo na terenie Unii Europejskiej możesz przewozić do 90 litrów wina. Kontroler poprosi Cię o dowód zakupu, a jeśli ilość przewożonego alkoholu wyda mu się zbyt duża, może poprosić o dowód, że będzie ono wykorzystywane wyłącznie na użytek własny.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Ze względów bezpieczeństwa nie wszystko można zapakować do bagażu podręcznego. Należy unikać wszelkich przedmiotów, które mogłyby zostać uznane za broń, a więc większe nożyczki czy inne przedmioty o ostrych krawędziach. Do bagażu podręcznego nie można także pakować substancji wybuchowych ani łatwopalnych, broni, amunicji, petard, substancji chemicznych, toksycznych itp. Nie należy zabierać ze sobą niczego, co mogłoby wzbudzić podejrzenia kontrolera, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów podczas kontroli oraz nie narażać się na utratę danej rzeczy.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel