Długa podróż – jak się właściwie spakować?

2017-07-24
Długa podróż – jak się właściwie spakować?

Długa, wielomiesięczna podróż to marzenie niejednego obieżyświata. Równocześnie jest to jednak naprawdę duże wyzwanie, które może szybko skończyć się już na etapie pakowania. Przygotowanie się bowiem na tak długi wyjazd może być naprawdę wyzwaniem. Szczególnie osoby, które lubią zabierać wiele rzeczy na tak zwaną „czarną godzinę” mogą nie być w stanie rozstać się z ulubionymi rzeczami z domu. Jak to się jednak mówi: dla chcącego nic trudnego!, dlatego każdy odpowiednio zmotywowany znajdzie sposób na stworzenie swojej listy rzeczy. Postaramy się jednak ułatwić to zadanie.

Bagaż dostosowany do charakteru podróży

Priorytetem w pakowaniu jest dostosowanie bagażu do warunków podróży. Wielomiesięczne wyjazdy są zazwyczaj niskobudżetowe, co powoduje, że cały dobytek nosi się zwykle na plecach, często zmieniając miejsce pobytu. Przy takiej formie podróży, niezbędne jest posiadanie bardzo wygodnego plecaka, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy. Plecak taki musi być bardzo trwały. Najlepiej, aby był wykonany z wodoodpornego materiału, który sprawdzi się zarówno w zimie, jak i podczas ulewnego deszczu tropikalnego. Materiał powinien być na tyle sztywny, aby jego rozcięcie było utrudnione, co może zapobiec kradzieży, której nikt nie chciałby doświadczyć.

Plecak-OGIO-THROTTLE-123010-113-niebieski-6617_1

Dbając o komfort, powinniśmy dobrze dopasować plecak do ciała. Jako że będziemy nosić go codziennie i będzie on dość ciężki, zdecydowanie musi być wyposażony w stelaż oraz szelki, które będzie można dokładnie regulować. Niezbędne elementy dobrego plecaka dla podróżnika to również szeroki pas biodrowy oraz zapięcie na wysokości klatki piersiowej. Pomagają one regularnie rozkładać ciężar, co pozwoli uniknąć bólu ramion. Plecak należy zawsze dopasować do płci. Plecaki dla kobiet są szyte w zupełnie inny sposób, tak aby krój był dostosowany do wymagań kobiecej sylwetki. Noszenie męskiego plecaka przez kobiety przez wiele miesięcy może być mało komfortowe.

O czym nie można zapomnieć jadąc w długą podróż?

Zanim zaczniemy wypełniać nasz podróżniczy plecak, konieczne jest stworzenie listy, na której znajdą się wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Lista taka pozwoli spojrzeć z dystansem na nasz ekwipunek oraz ewentualnie wykreślić rzeczy, które po przemyśleniu okażą się zbędne. Taka lista zabrana ze sobą pozwoli dodatkowo na bieżąco sprawdzać, czy nie zgubiliśmy jakichś cennych dla nas rzeczy.

Pakując się, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie obowiązuje nas zasada „im dłuższa podróż, tym więcej rzeczy”. Wręcz przeciwnie: warto postawić na minimalizm, gdyż ciężki plecak będzie wciąż dawał nam o sobie znać. Tę uwagę powinni sobie wziąć do serca szczególnie ci podróżujący autostopem oraz przemieszczający się na piechotę. Na wszelki wypadek lepiej jednak mimo wszystko wyposażyć się w plecak o większej pojemności, gdyż nigdy nie wiadomo, jak bardzo powiększy się bagaż podczas kolejnych miesięcy podróżowania.

Plecak-rowerowy-DAKINE-NOMAD-PACK-18L-08BP1G-DK12-czerwony-4157_2

Wybierając bagaż na długie miesiące podróży, należy dobrze zastanowić się nad wieloma kwestiami. Kluczowy jest jednak rozsądek oraz wykorzystanie doświadczenia zdobytego podczas poprzednich wyjazdów. Dobre przygotowanie to szansa na spełnienie marzenia o prawdziwej wyprawie w nieznane bez przykrych niespodzianek.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel