Dwa czy cztery kółka – co lepsze?

2017-08-28
Dwa czy cztery kółka – co lepsze?

Dokładne sprawdzenie, jakie kółka posiada walizka, to coś, o czym często zapomina się podczas zakupów. Szybko może się to jednak odbić na komforcie użytkowania, a jeśli dodatkowo zainwestuje się w walizkę dużą kwotę, to można później długo żałować wyboru. Warto zatem zwrócić uwagę na ten z pozoru nieistotny szczegół, aby móc w przyszłości cieszyć się długotrwałym i wygodnym użytkowaniem walizki na kółkach.

Duże walizki = dużo kółek

Jeżeli poszukuje się walizki o większych gabarytach, najlepiej wybrać model posiadający cztery kółka, szeroko rozstawione względem siebie. Takie rozwiązanie pozwala równomiernie rozłożyć niemały ciężar, co powoduje, że kółka są w stanie utrzymać się w dobrym stanie przez wiele lat, nie zużywając się zbyt szybko. Prowadzenie ciężkiej walizki na czterech koła jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Najlepiej będzie, jeśli dodatkowo koła zostaną wyposażone w funkcję obracania się o 360 stopni, umożliwiając ruch we wszystkich możliwych kierunkach. Takie walizki idealnie sprawdzą się, w trakcie częstych podróży pociągami. Wąskie korytarze w wagonach sprzyjają blokowaniu się większych walizek, natomiast obrotowe koła bezspornie rozwiązują ten problem. Osobom, dla których ważna jest personalizacja walizki, aby łatwiej odnaleźć ją na taśmie bagażowej, trafiony będzie model:

Duza-walizka-URBE-BG-Berlin-Roar-bialo-czarna-LEW-11494_6

Mniejsze walizki = mniej kółek

Gdy potrzebna jest mniejsza walizka, w której nie chce się przewozić dużej ilości rzeczy, bez wątpienia wystarczą dwa kółka. Takie modele sprawdzą się szczególnie wtedy, kiedy przewiduje się, że zaistnieje potrzeba częstego chodzenia z walizką, na przykład w drodze na dworzec lub na lotnisko. Ciągnięcie za sobą czterokołowej walizki używając tylko dwóch jej kółek, powoduje, że nierównomiernie się one ścierają, przez to później znacznie obniża się komfort prowadzenia jej bez przechylania. Dwa kółka pozwalają także znacznie sprawniej przemieszczać się po lotnisku czy dworcu. Do takich celów idealnie sprawdzi się walizka marki Insignium:

Mala-walizka-INSIGNIUM-VB043-niebieski-jeans-9225_1

Wysoka jakość = większa trwałość

Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko liczba kół ma znaczenie. Kluczowa jest także ich jakość. Kupując walizkę, należy dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane koła. Do produkcji tych montowanych w walizkach z supermarketów stosuje się zwykle plastik. Jest to mało wytrzymały materiał, który szybko ulega porysowaniu, a także może pękać pod wpływem ciężaru bagażu lub nierówności na drodze. Znacznie lepszym wyborem będzie kauczuk, bardziej elastyczny i odporny na wstrząsy oraz obciążenia. Jeśli chce się zadbać o trwałość, warto także wybierać koła posiadające łożyska i osłonięcie. Szczególnie jeśli wie się, że czterokołowe walizki będą wykorzystywane jak dwukołowe, warto kupić takie ze wzmocnieniami w tylnej części bagażu.

Którą opcję wybrać?

Jak widać, zarówno walizki dwukołowe, jak i czterokołowe mają swoje wady oraz zalety. Kupując, warto postawić przede wszystkim na jakość, a następnie zastanowić się, do jakich celów posłuży walizka. Gdy kupuje się walizkę do luku bagażowego lub potrzebna jest walizka do pociągu, lepszym wyborem będą cztery koła. Jeśli jednak ma to być model przeznaczony jako bagaż kabinowy lub ma on zapewniać komfort podczas ciągnięcia, lepszym wyborem będzie walizka dwukołowa.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel