Galanteria skórzana – jak o nią właściwie dbać?

2017-08-04
Galanteria skórzana – jak o nią właściwie dbać?

Buty, torebki, rękawiczki, pasek... skórzana galanteria to coś, co potrafi dodać charakteru kreacji oraz wyróżnić nas z tłumu. Jej ceny nie należą do najniższych, dlatego, kiedy już raz kupimy wymarzony model, chcemy, aby posłużył nam przez wiele lat. Jest to jak najbardziej możliwe, o ile tylko zadbamy odpowiednio o skórzane elementy, z których się składa. Regularna pielęgnacja dopasowana do rodzaju skóry to klucz do przedłużenia trwałości galanterii. Co trzeba na ten temat wiedzieć, aby móc cieszyć się ulubionymi dodatkami przez lata?

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Aby uniknąć częstego brudzenia się, pęknięć oraz wnikania nadmiernej ilości wody do struktury skóry, należy ją odpowiednio zabezpieczyć za pomocą impregnatu. Trzeba to zrobić zaraz po zakupie produktu, zanim jeszcze zaczniemy go użytkować. Można w tym celu wykorzystać specjalne spraye dopasowane do rodzaju skóry. Poza impregnacją należy zapobiegawczo natłuszczać skórę co jakiś czas. Naturalna skóra licowa pochłaniając tłuszcz, staje się bardziej elastyczna oraz wytrzymała. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać, stosując zwykłą oliwę z oliwek, ale świetnie sprawdzi się w tym celu również gliceryna, czy też olej lniany. Po nałożeniu, tłuszcz należy dokładnie rozetrzeć, a nadmiar usunąć. Po kilku dodatkowych godzinach można zastosować jeszcze pastę silikonową, która przedłuży efekt zabiegu.

Pielęgnacja a rodzaj skóry

Sposób pielęgnacji uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju skóry. Jeśli mamy do czynienia na przykład z torbą ze skóry naturalnej, powinniśmy natłuszczać ją zgodnie z powyższą instrukcją. Do natłuszczenia jednak zupełnie nie nadaje się bycast. Należy o niego dbać wyłącznie za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego preparatu, który trzeba wcierać miękką ściereczką. W przypadku zamszu oraz nubuku natomiast niezbędna jest pielęgnacja oparta o lakiery zabezpieczające przed wodą, a także częste szczotkowanie włosia.

Torba-na-laptopa-WITTCHEN-21-3-314-czarna-1842_4

Sposoby pielęgnacji należy również opracować, dopasowując je nie tylko do rodzaju skóry, ale również jej struktury. Skóra gładka, za której zrobiony jest portfel firmy Puccini, powinna być chroniona przede wszystkim przed wysuszaniem oraz blaknięciem. Nada się do tego specjalne mleczko, ale także naturalne substancje, takie jak olej rzepakowy lub wazelina. Jeśli natomiast posiadamy torebkę ze skóry lakierowanej, nie musimy takich zabiegów przeprowadzać, gdyż jest już ona odpowiednio zabezpieczona. Wystarczy, jeśli raz na jakiś czas przetrzemy ją mokrą szmatką. Do pielęgnacji lakierowanych skór tłuszcze zupełnie się nie nadają.

Portfel-damski-PUCCINI-P-1950-granatowy-1095_2

Jak suszyć i przechowywać skórzane dodatki do ubrań?

Najlepiej byłoby, gdyby nasza skórzana galanteria w ogóle nie miała styczności z wodą, jednak ze względu na częste deszcze jesienią lub opady śniegu w zimie, jest to właściwie niemożliwe. Jeśli zobaczymy, że nasza torebka jest mokra, koniecznie powinniśmy ją szybko wysuszyć. Nie można jednak robić tego w bardzo wysokich temperaturach, na które skóra źle reaguje (pęka, traci formę I walory estetyczne). Nie należy zatem kłaść jej w pobliżu grzejnika czy piecyka elektrycznego. Po wysuszeniu warto skórę zaimpregnować oraz natłuścić zgodnie z powyższymi wskazówkami. Osuszoną torebkę przechowujemy w miejscu, w którym nie będzie narażona na promieniowanie słoneczne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel