Grawer i tłoczenie inicjałów – jak to robimy?

2017-10-10
Grawer i tłoczenie inicjałów – jak to robimy?

Grawerstwo to jedna z najstarszych technik zdobienia przedmiotów. Dawniej, wzory i litery na metalach, szkle czy kamieniach szlachetnych tworzono ręcznie, przy pomocy specjalnych ostrzy ze stali. Obecnie, technologia ta uległa automatyzacji. Grawer i tłoczenie inicjałów można wykonywać w przeróżnych materiałach z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonego do tego celu lasera. Dzięki temu w prosty sposób na skórzanych portfelach i etui powstają wybrane cytaty, symbole czy litery. Taki spersonalizowany przedmiot to doskonały pomysł na przydatny prezent dla bliskiej osoby, który będzie się wyróżniał na tle innych. Co jeszcze warto wiedzieć o całym procesie grawerowania?

Laser do grawerowania

Laser do grawerowania to niezwykle precyzyjny sprzęt. Skóra i sztuczna skóra są bardzo podatne na jego obróbkę, choć w przypadku tak wrażliwych materiałów trzeba czasem użyć specjalnej taśmy maskującej, która pozwoli na wygrawerowanie bardzo szczegółowych i drobnych motywów bez szkody dla powierzchni przedmiotu. Cały proces polega na odpowiednim zaprogramowaniu lasera. Motywy można stworzyć w graficznym programie komputerowym, który jest połączony z urządzeniem, a wysłanie zlecenia obróbki jest tak łatwe jak drukowanie. Laser komunikuje się z programem za pomocą sterownika drukarki. Wystarczy jeszcze umieścić grafikę w wybranym miejscu i można rozpocząć proces grawerowania, który – w zależności od rozmiaru i stopnia skomplikowania motywu – będzie trwał od kilku do kilkunastu minut. Podczas cięcia materiału wiązka lasera topi skórę. W rezultacie krawędzie pozostają czyste i dobrze uszczelnione, a sam grawerunek jest widoczny, precyzyjny i wyczuwalny przy dotyku.

przykładowy grawer

Grawer na skórze – efekty

Większość naturalnych skór nadaje się do grawerowania. W szczególności świńskie i bydlęce, ale każdy kawałek skóry, nawet z tego samego zwierzęca może być różny. Skóry różnią się także zawartością tłuszczu, garbników oraz środków chemicznych stosowanych przy obróbce. Dlatego też ostateczny efekt grawerowania może się nieco różnić, w tym przede wszystkim kolorem uzyskanego grawerunku. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów.

Tłoczenie inicjałów

Inną metodą znakowania skóry jest tłoczenie na gorąco, z angielskiego hot stamping. Polega ona na tym, że mosiężne matryce z literami podgrzewa się do wysokiej temperatury, a następnie, za pomocą specjalnej prasy, z dużą siłą wtłacza się w wybrane miejsce. W wyniku działania wysokiej temperatury i dużej siły nacisku uzyskujemy bardzo ładny i trwały efekt Dodatkowo można wybrać czcionkę złotą lub srebrną, która dodatkowo podkreśli unikatowy i ekskluzywny charakter naturalnego materiału. Efekt ten uzyskujemy umieszczając pomiędzy matrycą, a skórą specjalną folię koloryzującą, która na stałe wtapia się w materiał. Wybierając kolor czcionki warto wziąć pod uwagę kolor okuć, czyli metalowych elementów portfela. Na przykład- jeśli okucie są złote, to lepiej wyglądają inicjały w kolorze złotym. Do wyboru jest również krój czcionki. Prosty lub bardziej elegancki – jego charakter najlepiej dopasować do modelu wybranego przedmiotu, a także gustu obdarowywanej osoby.

przykład tłoczenia inicjałów

Gdzie wykonać grawer/tłoczenie?

Najbardziej efektownie prezentują się tłoczenia wykonywane wewnątrz portfeli czy etui. Takie nienachlane zdobienie może znaleźć się np. na klapie portfela czy też kieszonce do przechowywania dokumentów. Ukryte w środku prezentu będzie stanowić świetny element zaskoczenia dla adresata. Warto też stworzyć taką propozycję, która będzie stanowiła spójną całość i pasowała do okazji. Dla szefa wystarczą zdobne inicjały, ukochanej osobie można sprezentować coś bliskiego sercu – np. cytat czy szczęśliwy symbol, a dobremu znajomemu – przyjacielską dedykację.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixel