Jak bezpiecznie podróżować z laptopem?

2017-12-25
Jak bezpiecznie podróżować z laptopem?

Laptop jest zwykle jednym z najcenniejszych i najdelikatniejszych elementów bagażu. Jego przewożenie powinno się odbywać przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Często to komputer służbowy lub sprzęt wart kilka tysięcy złotych. Nawet umieszczony w walizce podręcznej może łatwo ulec zniszczeniu. Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, jak bezpiecznie podróżować z laptopem.

Etui na laptopa – element obowiązkowy

Nawet mimo przewożenia przenośnego komputera w bagażu podręcznym, koniecznie należy go umieścić w etui. Pokrowiec musi idealnie pasować do wymiarów laptopa, także zakupu należy dokonać upewniwszy się uprzednio, ile cali ma matryca. Producenci futerałów w opisie swoich produktów podają zwykle właśnie tę informację. Jeżeli komputer w pokrowcu będzie miał nadmierny luz, nie spełni on należycie swojej roli.

Etui-na-laptopa-WITTCHEN-29-3-002-czarna-3132_2

Torba na laptopa – gdy etui to za mało

Jeżeli cienkie etui na laptopa to za mało, zamiast niego wybrać można torbę. Będzie ona zdecydowanie solidniejsza i może stanowić lepsze zabezpieczenie dla komputera. Większość modeli posiada również liczne kieszenie, w których schować można chociażby ważne dokumenty. Niewykluczone jednak, że minusem torby okaże się jej rozmiar – większe modele zajmą połowę objętości podręcznej walizki.

Torba-na-laptopa-PUCCINI-CM-30421-granatowa-11547_32

Jak zabezpieczyć laptopa w podróży – pasy wewnątrz walizki

Dokładając wszelki starań do zabezpieczenia komputera, warto zwrócić uwagę na wyposażenie walizki. Wiele modeli, nawet tych w kabinowym rozmiarze, posiada więcej niż jedną kieszeń lub specjalne pasy zabezpieczające bagaż przed przemieszczaniem się. Te najbardziej solidne zabezpieczenia warto przeznaczyć właśnie na laptopa.

Srednia-walizka-PUCCINI-ABS03-Paris-czerwona-11209_2

Jak zabezpieczyć laptopa w walizce – odpowiednie ułożenie

Przenośny komputer, nawet zapakowany w ochronne etui, warto umieścić w walizce tak, by otaczały go inne rzeczy. Najlepiej, jeśli będzie to miękka odzież, która zamortyzuje ewentualne wstrząsy. Wyjątkową uwagę należy również zwrócić na przewożone płyny – rozszczelnienie butelki może skutkować ich wyciekiem i uszkodzeniem delikatnego sprzętu.

Laptop na podróż – jaki wybrać?

Osoby, które podróżują wyjątkowo często, powinny wziąć ten fakt pod uwagę już na etapie poszukiwania komputera. Musi być on maksymalnie lekki, by nie zwiększać nadmiernie ograniczonej przepisami wagi bagażu podręcznego. Warto zwrócić uwagę na czas pracy baterii – im dłuższy, tym wygodniejsze będzie korzystanie z laptopa w podróży. Znaczenie ma również rozmiar sprzętu. W pociągu lub samolocie najwygodniejsze będą modele o przekątnej ekranu mniejszej niż 13 cali. Nie zabiorą dużo miejsca w torbie lub walizce, a wygodnie można obejrzeć na nich film.

Podróżowanie z laptopem – dobre praktyki

Oprócz szeregu fizycznych zabezpieczeń przenośnego komputera w torbie lub walizce, pamiętać należy o kilku innych wskazówkach. Po pierwsze – nie kusić złodziei. W miejscach typu dworzec czy lotnisko kręci się ich mnóstwo, więc do momentu wejścia na pokład samolotu lub pociągu laptop powinien spoczywać bezpiecznie schowany na dnie walizki. Po drugie – kopia zapasowa. Sporządzenie jej pozwoli odzyskać dane nawet w przypadku nieodwracalnego zniszczenia lub utraty komputera. Po trzecie – ubezpieczenie. Standardowa gwarancja obejmuje zwykle wyłącznie awarie, dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel