Jak bezpiecznie transportować prezenty i upominki z podróży?

2018-06-22
Jak bezpiecznie transportować prezenty i upominki z podróży?
Przed nami czas wakacyjnych wyjazdów… Miłym gestem jest przywiezienie najbliższym pamiątek z naszych podróży. Chętnie też kupujemy je dla siebie, by móc podczas chłodnych jesiennych i zimowych wieczorów wspominać letnie wycieczki. Stanowią one też szalenie oryginalne i osobiste dekoracje naszego domu czy mieszkania. Jak jednak przywieźć je bezpiecznie, bez żadnych uszczerbków?

Drobne przedmioty


Prawie zawsze z podróży przywozimy drobiazgi, które będą nam się kojarzyć z miejscem, które odwiedziliśmy. Mogą być to muszelki, piasek z plaży, magnesy czy biżuteria. Najlepiej zapakować je do małych kartonowych lub plastikowych pudełek wyściełanych miękkim papierem czy gazetą — pozwoli to uniknąć przesuwania się przedmiotów oraz zawieruszenia się ich w bagażu. Dzięki temu nie dopuścimy też do przypadkowego zgniecenia i uszkodzenia pamiątek. Tak zabezpieczone z powodzeniem można przewozić nawet w miękkiej torbie. Biżuterię najlepiej przewozić w oryginalnym pudełeczku, w którym została zakupiona. Do przewożenia piasku świetnie sprawdzi się plastikowa butelka po napoju — sama w sobie jest lekka, więc nie będzie ogromy obciążeniem w bagażu.

Delikatne przedmioty


Czasem zdarzy nam się zachwycić czymś niezwykle kruchym i delikatnym np. misą czy maską. Czy w obawie przed niedowiezieniem przedmiotu do domu w jednym kawałku należy zrezygnować z zakupu? Nic bardziej mylnego! Należy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu ich. Do transportu lepiej sprawdzą się sztywne walizki niż miękkie torby. W takim wypadku należy dokładnie obłożyć delikatne przedmioty ubraniami, aby uniknąć zgniecenia lub wyszczerbienia ich. Jeżeli nie posiadasz sztywnej walizki, warto zapakować kruchą pamiątkę do kartonu wyłożonego gazetami, by nic w środku się nie przesuwało i nie uderzało o karton.

Duże przedmioty


Przewożąc naprawdę spore przedmioty, jak np. płaskorzeźby czy obrazy, dobrze zabezpieczyć je owijając w ręczniki lub ubrania i zapakować w karton. Rozsądnym rozwiązaniem jest nadanie takiej paczki jako bagaż w samolocie. Bez problemu można też zabrać ją jako bagaż podręczny, jeżeli nie przekraczają wymiarów podanych przez linie lotnicze. Czasem opłaca się wysłanie pamiątek pocztą do domu. Nie należy zapominać o dokładnym adresie do wysyłki oraz za oznaczeniu paczki naklejką „fragile”.

Czego nie możesz przewieźć do Polski?


Jak pewnie dobrze wiesz — nie wszystkie pamiątki możesz przetransportować do Polski. Warto przypomnieć sobie czego kategorycznie nie możesz przywieźć do kraju z zagranicznych wojaży, ponieważ tego typu próby mogą skończyć się nie tylko upomnieniem i wyrzuceniem przedmiotu, ale i dość wysoką grzywną. A więc zaczynamy! Pod żadnym pozorem nie próbuj przywozić z zagranicy wyrobów ze skóry dusicieli, wyrobów z kości słoniowej oraz morsów, a także skorupy żółwia, wyrobów z wełny wikunii i wełny shahtoosh, raf, muszli z tropikalnych mórz, roślin, figurek Buddy. Nie jest to jednak katalog zamknięty — najlepiej zapoznać się z dokładnymi przepisami dotyczącymi wywożenia przedmiotów z kraju, do którego się wybieramy. Dobrze też zwrócić uwagę na limity celne dotyczące  transportu papierosów i alkoholu.
Jak widzisz, przewożenie pamiątek z podróży może być nie tylko łatwe, ale i niezwykle bezpieczne. Dzięki naszym radom będziesz mógł cieszyć się wakacyjnymi souvenirami i nie musisz sobie odmawiać (prawie!) żadnego zakupu, będąc na wczasach.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel