Jak nie uszkodzić kółek od walizki?

2017-09-19
Jak nie uszkodzić kółek od walizki?

Inwestując w walizkę niejednokrotnie spore kwoty, zależy nam na tym, aby posłużyła nam jak najdłużej. O ile zabrudzona walizka może wciąż z powodzeniem spełniać swoją funkcję, uszkodzone koła właściwie uniemożliwią nam swobodne przemieszczanie się z bagażem, a w przypadku bardzo dużych i ciężkich walizek, spowodują, że będzie on całkowicie niezdatny do użytku. Wybór odpowiednich kół oraz ich stała konserwacja to zatem podstawa zachowania walizki w dobrym stanie przez wiele lat, przykładem mogą być kółka do walizki Wittchen lub Puccini. Czym się zatem kierować, wybierając koła oraz co robić, aby ich nie uszkodzić? 

Kółka do walizek - jak je wybrać?

Dobierając koła do walizki, trzeba mieć w pamięci kilka czynników, które wpłyną na późniejszą ich eksploatację. Najistotniejszym jest waga walizki, gdyż to właśnie na kołach opiera się cały ciężar. Najlepiej kierować się zasadą, że im większy rozmiar, tym więcej kół powinien mieć bagaż. Dlatego w przypadku dużej walizki skorupowej idealnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na cztery koła. Kluczowy jest również materiał, z którego będą one wykonane. Najtańszym, ale też najgorszym wyborem będą koła plastikowe. Szybko ulegają one zniszczeniu, a nawet mogą popękać pod po brzegi napełnioną walizką. Jeżeli zależy nam na trwałości, zdecydowanie nie możemy oszczędzać na kołach. Najlepiej jest wybrać te wykonane z kauczuku oraz sprawdzić czy wyposażone są one w łożyska.

Jak zadbać o trwałość kół w walizce?

Wybór odpowiednich kół to tylko połowa sukcesu. Wiele osób nie dba o nie wystarczająco dobrze, zapominając o konserwacji oraz nadwyrężając ich możliwości. Jakimi zasadami należy się koniecznie kierować, aby przedłużyć trwałość oraz wytrzymałość kół, a co za tym idzie - całej walizki? Przede wszystkim należy unikać jeżdżenia nią po piasku oraz po wodzie. Piasek bardzo łatwo może zapchać konstrukcję, a pozbycie się go nie należy do rzeczy łatwych. Woda natomiast niekorzystnie działa na system łożyskowy, w który wyposażone są walizki. Koła mogą również ulec uszkodzeniom mechanicznym podczas przerzucania bagażu po nadaniu go na lotnisku. Aby temu zapobiec, warto zawinąć walizkę lub poszukać pokrowca, który zakryłby również koła. Jeżeli posiadamy walizkę wyposażoną w cztery koła, nie powinniśmy z niej korzystać jak z tej dwukołowej. Ciągnięcie walizki tylko na części kółek spowoduje, że zużyją się one nierównomiernie, a prowadzenie bagażu stanie się bardzo niewygodne.

Kółka do walizki na wiele lat - Wittchen, Puccini

Przykładem popularnych walizek z wytrzymałymi kółkami mogą być produkty marki Wittchen i Puccini. Aby koła służyły nam przez długi czas, po powrocie z wyjazdu nie wystarczy odstawić walizki do szafy. Konieczne jest robienie regularnych przeglądów kół, aby ocenić ich stan. Warto dokładnie je umyć oraz osuszyć. Jeżeli są to kółka wyposażone w łożyska, należy użyć odpowiedniego środka czyszczącego. O ile to możliwe, koła warto wyjąć i wyczyścić także od wewnątrz. Dla przedłużenia trwałości na koniec trzeba zastosować smar, który pozwoli naoliwić koła. Co jakiś czas warto oddać walizkę do profesjonalnego serwisu, w którym fachowcy ocenią stan kół oraz ewentualnie zalecą ich wymianę, jeśli byłyby już zużyte.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel