Jak spakować się do walizki kabinowej

2019-01-29
Jak spakować się do walizki kabinowejPodróże kształcą, relaksują, wzbogacają i dotyczy to nie tylko tych wakacyjnych, ale również służbowych wycieczek. Problemem podczas każdego wyjazdu jest zwykle pakowanie. Pragniemy zabrać ze sobą jak najmniej rzeczy, ale szybko okazuje się, że jest ich więcej niż być powinno. Szczególne ograniczenia pojawiają się, gdy nie jedziemy samochodem, tylko np. pociągiem i zwyczajnie nie udźwigniemy zbyt dużego bagażu. Najgorzej, gdy musimy lecieć samolotem i konkretne przepisy ustalają ile wolno nam zabrać w podróż. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest walizka kabinowa. Czym się charakteryzuje i jak spakować się do walizki kabinowej?

Walizka kabinowa, czyli bagaż podręczny

Walizka kabinowa to taka, która spełnia wymogi linii lotniczych i można wnieść ją na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Musi ona mieć odpowiedni rozmiar, aby mieściła się w luku bagażowym. Ponadto powinna być wykonana z twardego i wytrzymałego materiału. Jej cechą jest także pojemność, obecność wielu przegródek i kieszeni. Wygląda ona jak tradycyjna walizka. Użytkownicy cenią sobie walizki kabinowe przede wszystkim za wygodę i niewielką wagę w stosunku do objętości. Przykładem mogą być walizki ochnik do kabin samolotu

Mala-walizka-AMERICAN-TOURISTER-61G-zolta-AERO-RACER-14754_1

Jak się spakować do walizki kabinowej?

Pakowanie się do walizki kabinowej wymaga pewnej wprawy oraz znajomości zasad ekonomicznego układania rzeczy. Nie jest to jednak aż tak trudna sztuka jak mogłoby się wydawać i można się jej nauczyć. Aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, należy na spód walizki kłaść rzeczy największe i najcięższe, a na wierzchu – mniejsze przedmioty. Ubrania warto równo poskładać i lekko przygnieść, by zajmowały mało przestrzeni. Wszelkie luki i zagłębienia dobrze jest wypełniać czymś niewielkim i miękkim, np. skarpetkami. Nawet do butów można coś włożyć! Kosmetyki najlepiej zapakować w próżniowe woreczki, które nie zabierają niepotrzebnie miejsca i można wypuścić z nich powietrze, a jednocześnie zabezpieczają bagaż. Ponadto należy wcześniej zastanowić się, co włożyć do danej kieszeni. Drobiazgi najlepiej popakować do tych mniejszych, a ubrania, buty itp. do komory głównej. Delikatne przedmioty warto natomiast zawinąć w ręcznik, co zapewni im większe bezpieczeństwo. Poza tym walizka kabinowa posiada z reguły pasy, które uniemożliwiają rozrzucanie się rzeczy w środku.

Ograniczenia bagażu kabinowego

Niezbędne jest oczywiście zaznajomienie się z wymogami przed rozpoczęciem pakowania. Dla każdej linii lotniczej mogą się one nieco różnić, toteż nie można sugerować się poprzednią podróżą albo informacją od osób trzecich. Przepisy zmieniają się zresztą co jakiś czas. Aktualnie jako bagaż podręczny, np. w liniach Ryanair, dopuszczalne są walizki o wymiarach maksymalnie 40 x 20 x 25 cm o dowolnej wadze oraz za dopłatą walizka 55 x 40 x 20 cm i wadze 10 kg. Z kolei standardowy bagaż rejestrowany może ważyć 20 kg i mieć wymiary 81 x 119 x 199 cm, ale oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami. Koniecznie trzeba zważyć walizkę z zawartością, zanim udamy się na lotnisko. Czego nie można zabrać jako bagaż podręczny? Przede wszystkim kosmetyków o pojemności większej niż 100 ml, broni, toksycznych czy wybuchowych substancji (np. pojemników z gazem, petard), ostrych przedmiotów czy urządzeń emitujących ciepło.

Mała walizka AMERICAN TOURISTER Sunside 51G fioletowa
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel