Jak wybrać szkolny plecak dla dziecka?

2018-08-13
Jak wybrać szkolny plecak dla dziecka?Druga połowa wakacji to czas, w którym zaczynają się przygotowania do nowego roku szkolnego. Dzieci jeszcze cieszą się z letniego wypoczynku, ale ich rodzice już zaczynają kompletować wyposażenie ucznia. Największym problemem zazwyczaj jest wybór plecaka, w którym dziecko będzie nosić potrzebne w szkole akcesoria. Na co zwrócić uwagę przy zakupach, by dobrze wydać pieniądze?

Wielkość

Im większy plecak dziecko dostanie, tym więcej rzeczy będzie w nim nosić. Nie zawsze będą to podręczniki, zeszyty i akcesoria potrzebne w danym dniu na szkolnych zajęciach. Kilkulatek chętnie zabierze ze sobą ulubioną zabawkę dla siebie i kolegi, z którym lubi spędzać czas na przerwie. Zapewne przyda się mu jeszcze kilka skarbów, na które znajdzie się miejsce w dużym plecaku. Zanim więc kupi się dziecku plecak na zbliżający się rok szkolny, warto zapoznać się z planem lekcji i rzeczami, które będzie ono musiało nosić ze sobą do szkoły. Jeśli jest to placówka, gdzie każdy uczeń ma przydzieloną dla siebie szafkę, dobrze jest umieścić w niej np. dodatkowy zestaw przyborów plastycznych, z których dziecko będzie korzystać w szkole.
Plecak-DAKINE-DAYTRIPPER-30L-8130017-zielono-czarny-4154_9
Plecak-HIGH-SIERRA-X41-001-w-kratke-4991_2

Organizacja

Praktyczny plecak szkolny to taki, w którym każdy zeszyt, podręcznik i pomoc naukowa ma swoje miejsce. Coraz częściej w programach nauczania wykorzystywane są urządzenia multimedialne. Warto więc sprawdzić, czy dana szkoła prowadzi taką praktykę i jeśli uczniowie pracują np. na tabletach – wybrać plecak przystosowany do bezpiecznego transportu elektronicznych gadżetów.
Plecak-OGIO-REBELLIOUS-niebiesko-fioletowy-6002_1
Plecak-AMERICAN-TOURISTER-24G-Urban-Groove-czarny-ochraniacz-10017_2

Kółka na duży ciężar

Prowadzone każdego roku badania wykazują, że plecaki polskich uczniów są przeciążone. Codzienne dźwiganie szkolnych zeszytów, podręczników i akcesoriów potrzebnych np. na zajęciach plastycznych lub sportowych niekorzystnie wpływa na stan młodych kręgosłupów. Warto je odciążyć kupując dziecku plecak wyposażony w kółka. Będą one dobrym wsparciem w dniu, w którym trzeba zabrać ze sobą do szkoły znaczną część szkolnej wyprawki.
Plecak-na-kolach-HIGH-SIERRA-X50-017-krata-fioletowe-zamki-7108_5
Plecak-na-kolach-AMERICAN-TOURISTER-21C-Marvel-Spider-7726_1

Komfort i funkcjonalność

Kolejna rzecz, na którą dobrze jest zwrócić uwagę kupując dziecku plecak do szkoły, jest komfort jego noszenia. Z założenia ma on służyć uczniowi przez cały rok szkolny, a miejsce na plecach będzie zajmował przez pięć dni w tygodniu. Myśląc o komforcie dziecka skierujmy uwagę na modele z miękkim wypełnieniem ich tylnej części i szelek. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność plecaka. Przyda się kilka mniejszych schowków na podręczne drobiazgi typu klucze od mieszkania, pieniądze czy chusteczki. Praktycznym rozwiązaniem są boczne kieszenie zewnętrzne, w których można nosić np. butelkę z wodą i oddzielne komory przeznaczone na drugie śniadanie.
Plecak-na-laptopa-AMERICAN-TOURISTER-At-Work-czarny-15-6-10894_2
Plecak-AMERICAN-TOURISTER-24G-Urban-Groove-czerwony-ochraniacz-10018_1

Wzór odpowiedni do wieku

Producenci plecaków szkolnych wypuszczają modele utrzymane w bogatej kolorystyce. Szczególnie widoczne jest to w przypadku modeli skierowanych do najmłodszych uczniów. Często plecaki zadrukowane są wizerunkiem postaci z ich ulubionych kreskówek lub wizerunkiem superbohaterów, z którymi młodzi ludzie często się utożsamiają w trakcie zabaw z rówieśnikami. Kolorowy nadruk na plecaku może mieć pozytywny wpływ na podejście małego ucznia do szkolnych obowiązków. Zdarza się, że pokazany na nim superbohater jest dla niego jedynym motywatorem, by wstać rano z łóżka i pójść z nim do szkoły. Kolor plecaka i wydrukowany na nim wzór trzeba dobrać odpowiednio do zainteresowań dziecka. Najlepiej wybrać go wspólnie z małym uczniem, który będzie z niego korzystać. Plecak, który w odczuciu dziecka został wybrany przez nie samodzielnie, dłużej będzie cieszył się jego uznaniem.
Plecak-dzieciecy-AMERICAN-TOURISTER-21C-Marvel-Spider-7725_1
Plecak-KAPPA-Backpack-10-granatowo-szary-4641_2
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel