Nie daj się okraść – co to jest ochrona RFID?

2018-02-12
Nie daj się okraść – co to jest ochrona RFID?

Oszczędności w banku są zabezpieczone na wiele sposobów – każdy klient ma swój indywidualny numer, hasło, hasła SMS lub kody zabezpieczające dokonywanie przelewów przez osoby nieupoważnione. Hakerzy i cybernetyczni złodzieje poczynają sobie jednak coraz śmielej, a wykorzystywana przez nich technologia sprawia, że ochrona karty kredytowej lub debetowej musi zaczynać się już w… portfelu. Skrót RFID brzmi obco? Niedługo stanie się najlepszym przyjacielem milionów Polaków i strażnikiem ich oszczędności.

RFID – czyli właściwie co?

Skrót RFID wywodzi się z angielskiego określenia radio-frequency identification i oznacza technikę wykorzystującą fale radiowe do eksportu danych, umożliwiającą odczyt etykiety RFID. Co to oznacza w praktyce dla przeciętnego Polaka? Nic dobrego. Daje bowiem możliwość zdalnego odczytywania danych z karty… wbrew woli jej właściciela. Ofiarom takiej kradzieży danych mogą paść karty kredytowe i bankomatowe, które posiadają opcję płatności zbliżeniowej – czyli niemalże wszystkie. Odczyt może nastąpić z odległości kilkudziesięciu centymetrów lub nawet kilku metrów – złodziej nie musi nawet stać w pobliżu poszkodowanego.

Portfel, który chroni pieniądze – również te elektroniczne

Tak wyrafinowana i zuchwała metoda przejęcia danych oraz pieniędzy skłoniła naukowców do poszukiwań alternatywy, mogącej uchronić obywateli. Aby zapobiec fali kradzieży stworzono specjalny materiał uniemożliwiający przesył i odczyt danych, i udaremniający plan złodziei. Jedynym sensownym sposobem na wykorzystanie tego tworzywa było rzecz jasna wplecenie go w konstrukcję portfela.

Portfel-meski-PETERSON-306Z-RFID-2-2-1-brazowy-zapinany-12833

Pieniądze naprawdę bezpieczne w portfelu

Producenci nie poprzestali jedynie na praktycznej stronie portfeli i ubrali je w estetyczne, eleganckie opakowanie. Efektem tego zabiegu są modele, które w niczym nie różnią się od tradycyjnych portfeli, lecz przewyższają je pod względem bezpieczeństwa. Nawet współczesne legitymacje studenckie mogą stać się obiektem ataku – o ochronie RFID powinien pomyśleć każdy!

Portfele Pierre Cardin z systemem chroniącym RFID

Jedną z najbardziej efektownych kolekcji portfeli z systemem ochrony RFID wypuściła firma Pierre Cardin. Wykorzystano w nich specjalną podszewkę z powlekanej mikrofibry, wyposażoną w technologię RFID Blocking System. Modele posiadają praktyczny układ, który pozwala przechowywać w nich wiele kart i dokumentów, a także kieszeń na monety. Niektóre z portfeli zostały zaprojektowane tak, by pomieścić nawet dowód rejestracyjny – taki egzemplarz warto sprezentować znajomemu kierowcy. Aby sprawić mu jeszcze większą przyjemność, portfel można ozdobić wykonanym na zamówienie grawerem.

Portfel-meski-PIERRE-CARDIN-SAHARA-TILAK-326-RFID-czarny-z-niebieskim-paskiem-12830_1

Portfele Peterson – najwyższy poziom ochrony danych i doskonały design

Portfele chroniące dane stworzyła również firma Peterson, która słynie z wykorzystywania najbardziej luksusowych odmian skóry. Ich produkty uchodzą za ekskluzywne i… bezpieczne. W nich również zastosowano technologię RFID Blocking System, która na pierwszy rzut oka pozostaje całkowicie niewidoczna. Lśniąca powierzchnia czyni portfele firmy Peterson nie tylko praktycznym przedmiotem, lecz również niezwykle eleganckim dodatkiem, który będzie się efektownie prezentował w dłoni eleganckiego mężczyzny. Wyroby tej marki również można udekorować dedykowanym grawerem lub wytłoczyć na nich inicjały.

Portfel-meski-PETERSON-301-RFID-2-1-4-brazowy-12725_1
Portfel-meski-PETERSON-334-RFID-2-2-1-ciemny-braz-zapinany-12720_1
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel