Plecak szkolny: jak wybrać najlepszy?

2017-07-14
Plecak szkolny: jak wybrać najlepszy?

Wybór szkolnego plecaka dla dziecka to duże wyzwanie dla rodziców. Podczas gdy dorośli chcą aby plecak był jak najbardziej funkcjonalny oraz nie wypływał negatywnie na kręgosłup, maluchy domagają się kolorowych modeli z postaciami z bajek lub zwierzakami. Wielość plecaków na rynku również nie ułatwia sprawy. Co zatem warto wiedzieć, aby nie zagubić się, kupując plecak do szkoły, który posłuży przez wiele lat?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Plecak, który dziecko będzie nosić pięć dni w tygodniu, musi być przede wszystkim bezpieczny dla jego zdrowia. Kierując się wyłącznie wyglądem oraz niską ceną, możemy zrobić maluchowi dużo krzywdy, bowiem nieodpowiednio usztywniony, nierozkładający ciężaru tornister, może wpływać na przekrzywianie się kręgosłupa, który wciąż rośnie i jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne. Aby zadbać o właściwie rozmieszczenie ciężaru, należy wybierać modele wyposażone w stelaż lub też usztywniane za pomocą pianki i gąbki, takie jak chociażby

Plecak-OGIO-URBAN-17-szary-5099_2

Sam plecak nie może być zbyt ciężki. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby waga plecaka z pełnym wyposażeniem, czyli po zapakowaniu wszystkich niezbędnych przedmiotów, nie przekraczała 10-15% wagi dziecka. Jeśli mamy do czynienia z drobno zbudowanym maluchem, szczególnie powinniśmy pilnować niższej wagi z tego zakresu. Próbując obniżyć wagę plecaka, lepiej jest jednak wyjąć z niego zbyt wiele zbędnych rzeczy, które maluch koniecznie chce nosić ze sobą, niż kupować lekkie, workowate plecaki bez odpowiednich wzmocnień, dbających o kręgosłup.

Dbając o bezpieczeństwo, nie można również zapomnieć o elementach odblaskowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż przez większość roku dzieci wracają ze szkoły, kiedy jest już ciemno. Umieszczone na plecaku odblaski powinny być duże i widoczne dla kierowców. Warto w tym zakresie kierować się normami unijnymi.

Jak powinien być zbudowany plecak dla dziecka?

Dobrze dobrany model plecaka powinien być wyposażony w wiele przegródek, które uczą dziecko utrzymywać porządek. Przyczyniają się one również do bardziej symetrycznego rozmieszczenia rzeczy, dzięki czemu ciężar staje się znośniejszy dla kręgosłupa. Na dnie plecaka powinno znaleźć się usztywnienie. Warto również uczyć dziecko, żeby na sam spód wkładało rzeczy najcięższe, a na wierzch najlżejsze. Plecak powinien ponadto posiadać wygodny w trzymaniu uchwyt, aby nie trzeba było zakładać go na plecy, kiedy wystarczy przenieść go o kilka metrów.

Plecak-PUCCINI-PM-70322-czerwony-4711_1

Noszenie plecaka, oprócz odpowiedniego usztywnienia, ułatwiają także szelki. Muszą być one szerokie oraz posiadać system umożliwiający ich regulację, za pomocą którego ścianka jeszcze lepiej będzie przylegać do ciała dziecka. Dobrze byłoby również, gdyby plecak wyposażony był w dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej oraz w talii, co dodatkowo zwiększy komfort noszenia. Dobrym pomysłem jest również zakup tornistra z kółkami. Tutaj trzeba zwrócić uwagę aby zakupić model z lekkim, acz stabilnym stelażem i takim rozstawem kół, który umożliwia noszenie plecaka na ramionach. Chłopcom szczególnie polecamy ten model:

Plecak-na-kolach-AMERICAN-TOURISTER-21C-Marvel-Spider-7726_1
zaś dziewczynkom:
Plecak-na-kolach-HIGH-SIERRA-X50-017-krata-fioletowe-zamki-7108_5
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel