Poliwęglan, polipropylen, ABS – co wybrać?

2017-08-14
Poliwęglan, polipropylen, ABS – co wybrać?

Walizki dostępne na rynku ogromnie różnią się między sobą. Szczególnie duże rozbieżności są widoczne w cenie bagażu. Może nas zastanawiać, dlaczego podobnie wyglądające modele mają tak odbiegające od siebie ceny. W wielu przypadkach jest to kwestia materiału, z którego została wykonana walizka. Aby zatem nie kupić mniej wytrzymałej walizki w wyższe cenie, warto poznać właściwości materiałów używanych do produkcji bagaży.

ABS: opcja dla oszczędnych

Walizki wykonane z ABS-u to najtańsza opcja. Przypadnie do gustu osobom, które nie chcą inwestować dużych sum w walizkę oraz nie będą korzystać z niej zbyt często. Wykonana jest ona z kopolimeru akrylonitrylo-butadienowo-styrenowego, który jest bardzo twardym materiałem, niepodatnym na odginanie. Duża twardość powoduje, że pod wpływem nadmiarowego ciężaru, materiał może ulec pęknięciu, otarciu lub wgnieceniu. W związku z tym, jeśli bagaż ma służyć jako bagaż rejestrowany, lepiej zainwestować w droższą, ale znacznie trwalszą walizkę z poliwęglanu lub polipropylenu. Walizki z ABS-u to jednak świetny wybór, jeśli mają służyć jako bagaż podręczny, mniej narażony na liczne uszkodzenia. Gdy chce się nieco oszczędzić, lepiej zakupić tańszy bagaż pokładowy, a zainwestować więcej w większą walizkę. Świetnym wyborem jest chociażby wyróżniający się kolorystyką turkusowy model.

mala-walizka-sumatra-1101-alaska-turkusowa

Poliwęglan: wytrzymałość niczym szkło kuloodporne

Walizki wykonane z poliwęglanu odpowiedzą na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Materiał ten jest jednym z polimerów termoplastycznych. Wykonane z niego bagaże cechuje wyjątkowa lekkość, idąca w parze z wytrzymałością. Tego typu walizki idealnie sprawdzą się jako bagaż nadawany do luku bagażowego, gdyż są odporne na przerzucanie oraz obciążenia. Dzięki wysokiej elastyczności są w stanie wrócić do pierwotnego kształtu po uderzeniu lub przyciśnięciu inną walizką. O wytrzymałości tego tworzywa świadczy fakt, że jest ono wykorzystywane do produkcji szkła kuloodpornego oraz kasków chroniących głowę, a co za tym idzie, życia i zdrowia człowieka. Chociaż cena walizki może na początku odstraszać, prawdopodobnie będzie bardziej opłacalną inwestycją niż tania walizka z supermarketu, którą co sezon będzie trzeba wymieniać. Poliwęglanowy bagaż z pewnością może posłużyć przez wiele lat, zapewniając bezpieczeństwo pakunkom nawet podczas wieloprzesiadkowych lotów. Z tego typu walizek polecamy zestaw marki Puccini:

Zestaw-trzech-walizek-PUCCINI-PC018-Toronto-niebieski-9628_1

Polipropylen: lekkość dla poszukujących niskiej wagi

Polipropylenowe walizki to również bardzo lekkie modele, które jednak ustępują wytrzymałością poliwęglanowym bagażom. Sprawdzą się zatem jako walizki, które będzie trzeba często przenosić. Na pewno przydadzą się osobom preferującym wycieczki objazdowe, oferujące noclegi w różnych hotelach w czasie jednego wyjazdu, a co za tym idzie, wymuszające częste wyjmowanie i pakowanie walizki do autokaru. Mogą być także tańszą alternatywą bagażu podręcznego. Jeżeli jednak nie chce się całkowicie rezygnować z wytrzymałości, warto poszukać modelu z domieszką polikarbonatu, który doda elastyczności oraz trwałości bagażowi. Takie walizki to także rozwiązanie dla osób, które wożą naprawdę duży bagaż i nie chcą tracić kilku kilogramów na samą skorupę walizki. Lubiącym wyróżniać się na lotnisku, polecamy kolorową walizkę Puccini:

Duza-walizka-PUCCINI-PP012-Acapulco-blekitna-10741_2
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel