Walizka kabinowa a rejestrowana - co warto wiedzieć o pakowaniu na wyjazd

2019-02-26
Walizka kabinowa a rejestrowana - co warto wiedzieć o pakowaniu na wyjazdWiele osób wybierając się w podróż samolotem, staje przed wyborem – wybrać tylko bagaż podręczny czy dodatkowo dokupić rejestrowany? Wszystko zależy od tego, jak długo planujemy być poza domem i ile rzeczy chcemy ze sobą zabrać. O czym warto wiedzieć, pakując walizkę na wyjazd?

Walizka kabinowa a rejestrowana – w czym tkwi różnica?

W podróż samolotem można zabrać ze sobą bagaż podręczny i rejestrowany. Zasadniczą różnicą jest tu rozmiar i waga walizek. Podręczny zwany jest również kabinowym i jak sama nazwa wskazuje – leci w kabinie razem z właścicielem. Bagaż rejestrowany na czas podróży umieszczany jest w luku bagażowym.

W obu przypadkach linie lotnicze wprowadzają limity bagażowe. Walizka rejestrowana nie może wraz zawartością ważyć więcej niż wytyczne przewoźnika. Walizka kabinowa dodatkowo musi mieścić się w wyznaczonym przez niego rozmiarze.

Zestaw trzech walizek AMERICAN TOURISTER 61G żółty


Zestaw trzech walizek WITTCHEN 56-3A-33S czerwony

Podręczna walizka kabinowa – spakuj w nią niezbędnik

Walizka kabinowa to bagaż podręczny, więc zawsze jest pod ręką. W trakcie lotu ukryty jest pod fotelem pasażera lub w schowku nad jego głową. Z tym związane są dopuszczalne wymiary, jakie powinna mieć walizka kabinowa. Przed wylotem warto sprawdzić u przewoźnika, jakie limity wyznacza on aktualnie swoim klientom. Rozmiary bagażu podręcznego różnią się bowiem w zależności od linii lotniczych.

Zawsze jest to niewielki bagaż, do którego zmieści się bardzo ograniczona ilość przedmiotów. Warto spakować do niej np. dokumenty, cenne drobiazgi i najpotrzebniejsze rzeczy, bez których trudno będzie obejść się u celu podróży w sytuacji, gdy bagaż właściwy zaginie lub zostanie wysłany w innym kierunku.

Mała walizka AMERICAN TOURISTER Sunside 51G fioletowa


Mała walizka WITTCHEN 56-3P-881 granatowa

Walizka rejestrowana – bagaż na długi wyjazd

O ile w przypadku krótkiego, weekendowego wypadu wystarczający będzie bagaż podręczny, o tyle na dłuższy wyjazd przyda się walizka rejestrowana. W luku bagażowym pasażerowie mogą przewieźć więcej niż w kabinie. Jednak i tutaj linie lotnicze mają swoje wytyczne. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić, jakie limity wagowe obowiązują w danej chwili i jakie rozmiary powinna mieć walizka, by na lotnisku uniknąć przykrej niespodzianki – dopłaty za nadbagaż.

Zdarza się, że tanie linie lotnicze wymagają od pasażera dodatkowych opłat związanych z przewożeniem w kabinie bagażu podręcznego. W takiej sytuacji może okazać się, że lepszym rozwiązanie na wyjazd rodzinny lub w gronie przyjaciół będzie wspólna walizka rejestrowana. Wielu kosmetyków i akcesoriów mogą używać wszyscy uczestnicy wyprawy, a podzielony na nich koszt nadania bagażu będzie niższy niż indywidualne opłaty kabinowe.

Duża walizka AMERICAN TOURISTER 61G czerwona AERO RACER


Duża walizka AMERICAN TOURISTER 76A Pasadena turkusowo-fioletowa z żółtym pasem

Jaką walizkę na podróż wybrać?

Wybór walizki zależy od tego, w której części samolotu ma być przewożony bagaż. Walizka kabinowa przez cały czas znajduje się na oku właściciela i on sam dba o to, by zawartość nie została zniszczona. Biorąc pod uwagę niskie limity wagowe, dobrym wyborem będzie miękka walizka kabinowa, która zazwyczaj jest dużo lżejsza od odpowiedników z twardą skorupą. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kieszenie boczne, do których można włożyć np. bilety, kartę pokładową, paszport i pozostałe dokumenty. To znacznie ułatwi dostęp do nich bez konieczności otwierania całego bagażu.

Walizka rejestrowana ma do wykonania znacznie trudniejsze zadanie. Warto założyć, że obsługa lotniska nie zawsze obejdzie się z nią delikatnie. Może też zdarzyć się sytuacja, gdy bagaż znajdzie się na płycie lotniska podczas opadu deszczu lub śniegu. Dobrze jest więc swoje rzeczy ukryć pod twardą powłoką, która uchroni je przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

Ze względu na swoje wymiary walizka kabinowa powinna być wyposażona w koła i wygodne rączki, które pozwolą przenosić ją w komfortowy sposób. Przyda się też dobrej jakości zamek, który zabezpieczy zawartość przed osobami postronnymi.

Mała walizka AMERICAN TOURISTER 26G Herolite czarna


Duża walizka AMERICAN TOURISTER 91A Vivotec fioletowa
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel